Wydawnictwo ONGRYS


Nowinki   Wydawnictwo   Publikacje   Zakupy   Forum   Kontakt  

Tadeusz Raczkiewicz
    Informacje
    Biografia
    Publikacje
    Komiksy nieznane
    Recenzje

Wydawnictwo ONGRYS
Albumy:
    
Skąd się bierze woda sodowa?
    
Antresolka profesorka Nerwosolka
    
Orient Men
    
Podróż smokiem Diplodokiem
    
Więcej albumów...

Kontakt:
wydawnictwo@ongrys.pl



Wydawnictwo ONGRYS
Tadeusz Raczkiewicz

Rysownik, grafik, scenarzysta, satyryk. Urodził się w 1949 r. w Gubinie (lubuskie), w którym mieszka i pracuje do dziś.

W młodości wielki miłośnik komiksu (m.in. "Tytusa, Romka i A'tomka" ze Świata Młodych oraz "Lucky Luke'a" z Na przełaj). Od piętnastego roku życia wysyłał do redakcji "Świata Młodych" samodzielnie tworzone komiksy. Redakcja nie zdecydowała sie na ich publikację, ale zaproponowała współpracę - przesłała do narysowania scenariusz komiksu "Kuśmider i Filo" Jerzego Dąbrowskiego. Komiks ukazał się na łamach gazety w 1976 roku. Z braku kolejnych scenariuszy z redakcji Raczkiewicz narysował komiksowe adaptacje ulubionych powieści, które opublikował "Świat Młodych", a później także "Express Ilustrowany" - w roku 1983 "Dwa lata wakacji", a w kolejnym roku "Piętnastoletni kapitan".

Za namową redakcji Raczkiewicz stworzył własnych bohaterów - tercet kosmicznych agentów Tajfuna, Kriss i Maar. Rozwiązywali oni najtrudniejsze zagadki i wielokrotnie ratowali wszechświat od zagłady. Przygody Tajfuna - pracownika tajnej organizacji rządowej Nino - i współpracujących z nim dwóch uroczych agentek - Kriss i Maar - były strzałem w dziesiątkę. Umiejętne połączenie klimatów sensacyjno-fantastycznych z modnymi wówczas wschodnimi sztukami walk zdobyło uznanie czytelników. Powstały w sumie cztery historie (każda objętości pełnometrażowego albumu), w których autor umiejetnie zmieniał konwencje, zaskakując czytelnika cały czas czymś nowym - od czystego SF w "Zagadce układu C-2", poprzez sensację lekko tylko doprawioną fantastyczną otoczką w "Na tropie Skorpiona", do opowieści katastroficznej jaką było "Monstrum". W międzyczasie powstała jeszcze zbliżona klimatem historia "Tajemnica Kamiennego Lasu", której scenarzystą jest Piotr Ponaczewny.

Po czwartej części Tajfuna autor zdecydował się odpocząć nieco od tej postaci i klimatu, tworząc dwie opowieści historyczne, będące remake'ami wcześniej publikowanych w "Świecie Młodych" komiksów. "Tajemnica Czerwonego Tepee" to klasyczna opowieść z Dzikiego Zachodu, przedstawiająca przyjaźnie i konflikty osadników z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Na uwagę zwraca tutaj bogata strona graficzna - świetnie dopracowane rysunk, ciekawa kompozycja plansz, duża dbałość o detale. Pierwotną wersję komiksu, opublikowaną w roku 1965 do scenariusza Wandy Krzemińskiej stworzył znakomity grafik i ilustrator - Stanisław Rozwadowski.

Drugi remake to opowieść o jednym z najsłynniejszych Polskich rycerzy - Zawiszy Czarnym. Historia koncentruje się na młodzieńczych latach przyszłego wojaka. Scenariusz napisała Barbara Tylicka, a pierwszą wersję narysował (również w 1965 roku) Mieczysław Kościelniak.

Pod koniec lat 80-tych autor prowadził rozmowy z wydawnictwem KAW na temat albumowych wydań Tajfuna. Przygotowywał też kolejne historie dla "Świata Młodych". Niestety, przemiany ustrojowe przeszkodziły realizacji tych planów. W szufladach redakcji zaginęły gdzieś dwie ukończone opowieści - kryminał SF "Kontrakt" oraz adaptacja powieści Paula Fevala spod szyldu płaszcza i szpady - Kawaler de Lagardere.

Po załamaniu się rynku i braku możliwości tworzenia komiksów Raczkiewicz tworzył ilustracje satyryczne, publikując je m.in. w czasopismach oficyny Superpress oraz w prasie lokalnej - Gazecie Lubuskiej, Gazecie Nowej czy Wiadomościach Gubińskich.

Mimo bogatego, ciekawego i różnorodnego dorobku komiksowego, stojącego na bardzo przyzwoitym poziomie (zarówno od strony fabularnej, jak i graficznej) autor przez wiele lat nie doczekał się ani jednego wydawnictwa albumowego. Jego komiksy można było spotkać tylko i wyłącznie w wydaniach gazetowych (no i w nieoficjalnych przedrukach fanowskich). Sytuacja zmieniła się w roku 2005 na Międzynarodowym Festiwali Komiksu w Łodzi, na który Raczkiewicz został zaproszony. Rysownik był zdziwiony dużą grupą fanów, która była na spotkaniu z nim. Przez te wszystkie lata był przekonany, że o jego komiksach dawno zapomniano. Obiecał tworzenie dalszych przygód Tajfuna. Obietnicy dotrzymał - rok pózniej zaprezentował gotowe plansze z nowymi przygodami Tajfuna, a wydawnictwo Mandragora przygotowało album z trzema najwczesniejszymi opowieściami. Niestety, z powodu braku oryginalnych kolorów, komiksy zostały wydane z nową kolorystyką, stworzoną przy użyciu komputera, która w porównaniu z oryginałem wypadła dość blado.

Przypomnieniem pozostałych komiksów Raczkiewicza zajęło się wydawnictwo Ongrys. W 2009 roku ukazały się dwie antologie: "Dwa lata wakacji" (poza tytułowym komiksem zawierała jeszcze "Piętnastoletniego kapitana") oraz "Zawisza Czarny" (razem z "Tajemnicą Kamiennego Lasu" i "Tajemnicą czerwonego Tepee"). W 2011 opublikowany został "Kawaler de Lagardere", odtworzony z częściowo ocalałych materiałów, a także "Kuśmider i Filo" oraz humorystyczne paski prasowe, zebrane w albumik pt. "Wszystkiego najlepszego, Bąbelku". Ukazała się komiksowa adaptacja polityczno-fantastycznej powieści Mariusza Zielke "Asurito Sagishi". Raczkiewicz narysował też komiks fantastyczny, którego akcja rozgrywa się m.in. w gubińskiej farze.

Dzięki staraniom Mirosława Sobieckiego udało się odnaleźć oryginały komiksu "Monstrum" oraz "Na tropie Skorpiona", na podstawie których wydawnictwo Ongrys w 2012 roku przygotowało ich albumowe wydanie. W tym samym roku opublikowano antologię nowych, krótkich opowieści o Tajfunie, tym razem napisane przez innych scenarzystów.

Obecnie autor pracuje nad kolejnymi przygodami kosmicznych agentów, a także nad innymi komiksami. Komiks Tadeusza Raczkiewicza i Macieja Jasińskiego pt. "Ucieczka w nieznane" otrzymała wyróżnienie w VI edycji konkursu "Powstanie'44 w komiksie - Po/Powstaniu", organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas 4-go Bałtyckiego Festiwalu Komiksu Raczkiewicz został nagrodzony GDAK'iem 2011 za 35-cio lecie pracy twórczej. Prowadził liczne warsztaty rysunkowe, a jego prace były prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą.

Wydawnictwo ONGRYS
Najlepszy wydawca 2010

Strony:
Kapitan Żbik
Zeszyty Komiksowe
Festiwal Komiksu w Łodzi
Christa dla zaawansowanych

Autorzy:
Papcio Chmiel
Bohdan Butenko

Portale:

Sklepy:

statystyka