Wydawnictwo ONGRYS


Nowinki   Wydawnictwo   Publikacje   Zakupy   Forum   Kontakt  

Publikacje:
    Albumy
    Inne publikacje

Wydawnictwo ONGRYS
Albumy:
    
Sk±d się bierze woda sodowa?
    
Antresolka profesorka Nerwosolka
    
Orient Men
    
Podróż smokiem Diplodokiem
    
Więcej albumów...

Kontakt:
wydawnictwo@ongrys.plWydawnictwo ONGRYS
Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #3: Skarb Irokezów. My nigdy nie ¶pimy

Trzeci tom serii "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" zawiera dwie klasyczne historie westernowe. Pierwsza z nich zatytułowana "Skarb Irokezów" (na podstawie tekstu Andrzeja Białoszyckiego) nawi±zuje swoj± tre¶ci± do przebojowych filmów z lat 60. ubiegłego wieku, w tym szczególnie do westernu "Złoto MacKenny". Komiks był drukowany w 1976 r. na łamach "Dziennika Wieczornego". W 1990 r. był planowany jego przedruk w drugim - po "Leworękim" - tomie, jaki miało przygotować wydawnictwo "Hulak, Chudzinski i synowie". Jednak ostatecznie album zatytułowany "Powrót Baxtera" nigdy się nie ukazał.

"My nigdy nie ¶pimy" (na podstawie scenariusza Andrzeja Janickiego) to natomiast komiks premierowy. Ostatni, nad którym pracował Jerzy Wróblewski i którego rysowanie przerwała przedwczesna ¶mierć artysty. Komiks ten miał być czę¶ci± gazety komiksowej, któr± planowali tworzyć na pocz±tku lat 90. bydgoscy autorzy komiksów. - Chcieli¶my zaangażować do tego pomysłu, tych polskich rysowników, których wówczas znali¶my. Ja zebrałem jakie¶ materiały o Agencji Pinkertona i to zainspirowało mnie do napisania scenariusza, specjalnie dla Jerzego Wróblewskiego. Poszedłem z tym do niego, żeby przekonać go, do tego projektu. Zgodził się na współpracę bez szczególnych zastrzeżeń. Namawiałem go, żeby zrobić ten komiks bardziej w stylu spaghetti-westernów - czyli długie płaszcze, brudne stroje i zaro¶nięte twarze, bez białych koszul, dopasowanych, czarnych kamizelek i ¶licznych kapeluszy. Zgodził się na tak± wizję bez wahania - wspomina Janicki.

Album uzupełniaj± komiksowe paski z serii "Szeryf Bill", które Jerzy Wróblewski wymy¶lił i narysował najprawdopodobniej w połowie lat 60. Miesza w nich polskie realia czasów PRL-u z westernow± stylistyk±.


Scenariusz: Andrzej Białoszycki, Andrzej Janicki
Rysunki: Jerzy Wróblewski
Okładka: Jerzy Wróblewski, Andrzej Janicki
Rekonstrukcja graficzna pasków komiksowych: Maciej Jasiński
Redakcja tomu: Maciej Jasiński
Wydanie: I
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4 pozioma
Stron: 44
Cena: 26,90 zł
ISBN: 978-83-61596-43-1Album można kupić m.in. w sklepach:
Wydawnictwo ONGRYS
Najlepszy wydawca 2010

Strony:
Kapitan Żbik
Zeszyty Komiksowe
Festiwal Komiksu w Łodzi
Christa dla zaawansowanych

Autorzy:
Papcio Chmiel
Bohdan Butenko

Portale:

Sklepy:

statystyka